ПРЕАМБУЛА Місцеве самоврядування у місті Волноваха існує як визнане державою та гарантоване Конституцією України право територіальної громади міста самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах, визначених Конституцією України та Законами України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою міста як безпосередньо, так і через міську раду, її виконавчі органи, органи самоорганізації населення з метою якнайкращого задоволення соціально-економічних, культурних, побутових та інших потреб жителів міста у поєднанні з інтересами держави.
Волноваська міська рада, як повноважний представник територіальної громади міста Волноваха, усвідомлюючи відповідальність перед державою, народом України, проявляючи повагу до людини і громадянина, прав, свобод, честі та гідності членів територіальної громади міста, піклуючись про зміцнення громадянської злагоди та забезпечення політичної стабільності у місті Волноваха, виконуючи волю територіальної громади міста щодо забезпечення належного життєвого рівня мешканців міста та покращення їх добробуту, враховуючи вікові історичні, національно-культурні та соціально-економічні традиції місцевого самоврядування у місті, приймає цей Статут.
Цей Статут визначає форми та порядок здійснення місцевого самоврядування територіальною громадою міста Волноваха, гарантує всім членам територіальної громади міста право участі у місцевому самоврядуванні, встановлює регламентні правила і процедури реалізації цього права, визначає правові рамки взаємовідносин суб'єктів самоврядування територіальної громади в межах Конституції і законів України.
Цей Статут діє на території територіальної громади і має вищу юридичну силу стосовно інших актів органів і посадових осіб місцевого самоврядування територіальної громади, окрім рішення референдуму територіальної громади і правочинного рішення Ради територіальної громади щодо змін і доповнень до цього Статуту.
У випадку змін у законодавстві України статті Статуту приводяться у відповідність до них.
Розділ 1. Загальні положення
Стаття 1. Характеристика міста. Адміністративно- територіальний устрій міста 1. Волноваха є районним центром Волновасьеого району Донецької області.
2. Волноваха – є містом районного підпорядкування і згідно з Конституцією України має відповідні особливості здійснення місцевого самоврядування та повноважень державної виконавчої влади, які делеговані і визначені Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні”.
3. Місто розташовано за 60 км на південь від обласного центру — Донецька.
Великій залізничний вузол.
Через місто проходить залізнична магістраль Маріуполь — Донецьк, що сполучається тут з лінією на Запоріжжя, Одесу, Крим. Місто перетинає також шосе Жданов — Донецьк.
Через Волноваху проходить ділянка автостради державнеого значення Маріуполь – Славянськ.
Має автостанцію, та автобусне сполучення з усіма 73 населенними пунктами Волноваського району, та містами Маріуполь, Бердянськ, Запоріжжя, та інші.
4. Населення міста 23.7 тис. чоловік.
5.Територія міста є складовою частиною території України, яка займає площу більш ніж 28.7 кв. км..
Місто Волноваха знаходиться на одній з найвищих точок Приазовської височини – 282 м. над рівнем моря.
Географічні координати: 48°00 с. ш. 34°49 в. д.
Часовий пояс: UTC +2 поясн. / +3 летн.
6.Територію міста утворюють земельна площа та водні поверхні, надра та повітряний простір в межах зовнішнього адміністративного кордону, встановленого Верховною Радою України за поданням Волноваської районної ради, погодженим з Донецькою обласною радою.
7.Систему адміністративно-територіального устрою міста складають місто Волноваха, та села: Ново-Григоровка, Ново-Павлівка і Трудове.
8. Встановлення та зміна меж території міста вирішується Волноваською міською радою відповідно до законодавчих актів України.
Стаття 2. Офіційні символи міста. 1. Територіальна громада міста має власну символіку - герб, прапор та інші символи та ознаки.
2.Офіційними символами міста Волноваха є його Герб і Прапор.
3.Опис та порядок використання офіційної символіки визначається рішенням чи Положенням, які затверджує міська рада.
4.Міський голова може мати власні символи і відзнаки, що затверджуються міською радою і передаються при вступі на посаду міському голові.
5.Міська рада має свої бланки, круглу печатку із зображенням державного герба України і своїм найменуванням.
6. На будинку, де працюють міський голова, міська рада та її виконавчий комітет, разом з Державним Прапором України підіймається прапор міської громади.